Sociální rehabilitace

Formy služby

Ambulantní forma - je zajištěna v pracovních dnech od pondělí do pátku v čase 8:00 – 11:00 hod., případně dle individuální domluvy a volné kapacity služby v čase 11:00 – 16:00 hod.
Terénní služba - je zajištěna v pracovních dnech od pondělí do pátku v čase 11:00 – 16:00 hod., případně dle individuální domluvy a volné kapacity služby v čase 8:00 – 11:00 hod.
Pobytová služba - nepřetržitě

Kapacity služby

Ambulantní forma: 1 rodina s dítětem/dětmi
Terénní forma: 1 rodina s dítětem/dětmi
Pobytová forma: 4 rodiny s dítětem/dětmi

Místo poskytovaní služby

Dolní Hejčínská 35, 779 00 Olomouc
Dr. E. Beneše 13, 787 01 Šumperk

Působnost terénní formy služby: Olomouc, Litovel, Šternberk, Přerov, Prostějov, Mohelnice, Zábřeh, Uničov, Šumperk

Poslání služby

Sociální rehabilitace Ostrůvek je ambulantní, terénní i pobytovou formou služby sociální prevence pro rodiny s dítětem či dětmi, jejichž nepříznivá sociální situace vychází z nedostatečných kompetencí rodičů v péči o dítě či děti.
Cílem služby je vést a posílit rodiče v nácviku specifických dovedností a schopností v péči o dítě či děti ohrožené rizikovým vývojem tak, aby dítěti či dětem byla zabezpečena odpovídající péče, která pomůže překonat nepříznivou sociální situaci rodiny a zabrání jejímu sociálnímu vyloučení.
 

Cíl služby

Cílem služby je dosažení samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti rodičů/jiných odpovědných osob za výchovu a péči, v péči o dítě/děti prostřednictvím posilování návyků a nácvikem výkonu běžných, pro samostatný život nezbytných činností vedoucí ke zvládnutí péče o dítě/děti.
 

Cílová skupina

Sociální služba je určena rodinám s dítětem/dětmi (jiným odpovědným osobám za výchovu a péči), které se ocitly v nepříznivé sociální situaci související:
  • s nedostatečnými kompetencemi rodičů/jiných odpovědných osob za péči o dítě při zvládání péče o dítě s kombinovaným postižením, které vyžaduje k zajištění potřeb zdravotní výkony;
  • s nedostatečnými kompetencemi rodičů/jiných odpovědných osob za péči o dítě s kombinovaným postižením, které má ohrožený psychomotorický vývoj.
Věková struktura:
  • rodiče či jiné osoby odpovědné za výchovu ve věku 15 let a výše;
  • děti od 0 do 18 let.
Nepříznivá sociální situace rodiny s dítětem či dětmi souvisí:
  • s péčí o dítě s kombinovaným postižením, které vyžaduje k zajištění svých potřeb speciálních zdravotních výkonů nebo s péčí o dítě s ohroženým psychomotorickým vývojem (zanedbávané, podnětově či emočně deprivované);
  • s podporou rodičů vedoucí k nácviku zdravotních úkonů, které povedou k zajištění potřeb dítěte s kombinovaným postižením;
  • s rodiči s nedostatečnou průpravou k rodičovství a výchově dětí, opakovaně selhávající v péči o dítě či děti (např. nezletilé matky; matky, které prošly ústavní výchovou);
  • s rodiči, kteří potřebují podporu v péči o dítě či děti z důvodu závislostního jednání (alkohol, drogy);
  • s rodiči, kteří vyžadují podporu v péči o dítě či děti z důvodu psychiatrické diagnózy.

Podporujeme a pomáháme

Kde službu poskytujeme


Další informace

Mohlo by vás zajímat

top