Ochrana oznamovatelů

Centrum Ostrůvek, příspěvková organizace, se sídlem U Dětského domova 269, 779 00 Olomouc, IČO00849197 jako povinný subjekt dle Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie (dále jen "směrnice o ochraně oznamovatele"), informuje o základních zásadách a principech na základě kterých je možno podat oznámení o porušení práva Unie.
 
Oblasti působnosti dle směrnice o ochraně oznamovatele a práva oznamovatele
Směrnice o ochraně oznamovatele se vztahuje k následujícím oblastem:
  • zadávání veřejných zakázek,
  • finanční služby, produkty a trhy a předcházení praní peněz a financování terorismu,
  • bezpečnost a soulad výrobků s předpisy,
  • bezpečnost dopravy,
  • ochrana životního prostředí,
  • radiační ochrana a jaderná bezpečnost,
  • bezpečnost potravin a krmiv, zdraví a dobré životní podmínky zvířat,
  • veřejné zdraví,
  • ochrana spotřebitele,
  • ochrana soukromí a osobních údajů a bezpečnost sítí a informačních systémů,
  • ochrana finančních zájmů Unie podle článku 325 Smlouvy o fungování EU a blíže upřesněná v příslušných opatřeních Unie,
  • 12. porušení týkající se vnitřního trhu podle čl. 26 odst. 2 Smlouvy o fungování EU, včetně porušení unijních pravidel hospodářské soutěže a státní podpory, jakož i porušení týkající se vnitřního trhu v souvislosti s jednáními, která porušují pravidla týkající se daně z příjmů právnických osob, nebo s mechanismy, jejichž účelem je získání daňové výhody, která maří předmět nebo účel příslušného práva v oblasti daně z příjmů právnických osob. 
Oznamovatel, který má důvodné podezření, že v rámci organizace, ve které je zaměstnán, dochází k protiprávnímu jednání či jinému porušování povinností v rámci oblasti působnosti směrnice, má možnost oznámit takovéto jednání v dobré víře bez jakýchkoliv obav z odvetných opatření. Právo podat oznámení se vztahuje rovněž na zaměstnance těch subjektů, která jsou s Centrem Ostrůvek, příspěvkovou organizací ve smluvním nebo tomu obdobném vztahu, avšak pouze za podmínky, že důvodné podezření o protiprávním jednání či jiném porušování povinností v rámci oblasti působnosti směrnice tito zaměstnanci nabyli v rámci výkonu pracovní činnosti v souvislosti s daným smluvním vztahem.

Oznamovatel má právo prvotní volby, a to jestli pro podání oznámení využije vnitřní oznamovací systém, externí oznamovací systém, nebo učiní oznámení prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení. Institut uveřejnění je doporučováno využít až po neúspěšném vyřízení podaného oznámení prostřednictvím oznamovacích kanálů dle předchozí věty.

Oznamovatel má právo na ochranu, pokud podal oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému, externího oznamovacího systému, uveřejněním, prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení nebo prostřednictvím uveřejnění oznámení. Oznamovateli je zaručena maximální možná míra ochrany, zejména pak zajištění anonymity a zajištění důvěrnosti informací uvedených v oznámení.

Oznamovatel má právo být vyrozuměn o přijetí oznámení do 7 dnů od jeho přijetí povinným subjektem.

Oznamovatel má právo být informován o průběhu vyšetřování podaného oznámení, pokud toto nenaruší samotné vyšetřování nebo nepoškodí práva dalších osob. Oznamovatel nemá právo na poskytnutí kopie materiálů týkajících se vyšetřování.

Oznamovatel má právo být informován o výsledku šetření podaného oznámení, navrhovaných opatřeních, pokud se prokázalo, že oznámení bylo důvodné, a to do 3 měsíců od podání oznámení. Povinnost informovat oznamovatele dle předchozí věty se vztahuje i na situaci, kdy příslušná osoba vyhodnotí oznámení jako nedůvodné.
 
Oznámení
Oznámení obsahuje informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které má charakteristiky zmíněné v zákona č. 171/2023 Sb. o ochraně oznamovatelů, ve znění pozdějších předpisů.
Oznámení, která nespadají pod působnost zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, ve znění pozdějších předpisů, předá příslušná osoba k řešení určenému zaměstnanci naší organizace.
 
Prací nebo jinou obdobnou činností se pro účely tohoto zákona rozumí:
závislá práce vykonávaná v základním pracovněprávním vztahu,
služba,
samostatná výdělečná činnost,
výkon práv spojených s účastí v právnické osobě,
výkon funkce člena orgánu právnické osoby,
plnění úkolů v rámci činnosti právnické osoby, v jejím zájmu, jejím jménem nebo na její účet,
správa svěřenského fondu,
dobrovolnická činnost,
odborná praxe, stáž, nebo
výkon práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, jejímž předmětem je poskytování dodávek, služeb, stavebních prací nebo jiného obdobného plnění.
Prací nebo jinou obdobnou činností se pro účely tohoto zákona rozumí i ucházení se o práci nebo jinou obdobnou činnost.
 
Obsah oznámení
Obsahem oznámení je zejména:
  • datum podání oznámení,
  • jméno, příjmení, datum narození a kontaktní údaje oznamovatele,
  • oblast působnosti dle směrnice (viz – Oblast působnosti),
  • shrnutí podstaty a obsahové stránky oznámení, včetně identifikace osob, vůči kterým je oznámení směřováno, je‑li jejich totožnost známa,
  • důkazy, na jejichž základě je podáváno oznámení.
Jak správně podat oznámení
  • Vždy předávejte pravdivé informace.
  • Buďte konkrétní – podrobně popište situaci a osoby, kterých se to týká a napište co nejvíce detailů. Pokud je potřeba, poskytněte nám i dokumenty.
Způsob podání oznámení
Interní oznamovací systém Centra Ostrůvek, p.o.
Oznámení lze podat přes technický nástroj na odkaze:

Administrátorem technického nástroje je společnost FaceUp Technology s.r.o., Údolní 567/33, 602 00 Brno.

Při zadání a odeslání oznámení přes technický nástroj se vám zobrací klíč (šestnáctimístný kód), který si bezpečně uložte. Příslušná osoba bude ráda, když s ní zůstanete v kontaktu. Pravděpodobně se vás zeptá na více informací a bude vás také informovat o řešení vašeho oznámení. S tímto klíčem se můžete k oznámení kdykoli vrátit.
Oznámení lze podat přímo příslušné osobě (Advokátní kancelář Ritter-Šťastný s.r.o.) níže uvedenými následujícími způsoby:
  • ústně (osobně) na adrese: Riegrova 12, 779 00 Olomouc, a to po dohodě s příslušnou osobou v níže uvedeném pořadí. O ústním podání bude vyhotoven písemný zápis, případně bude po dohodě a se souhlasem oznamovatele zvolen jiný způsob zaznamenání podaného oznámení (například formou pořízení audiozáznamu se souhlasem oznamovatele).
  • písemně zaslat na adresu: Riegrova 12, 779 00 Olomouc, 779 00 Olomouc, k rukám Mgr. Ondřeje Hojgra. Podané oznámení musí být v zalepené obálce, která musí být čitelně označena nápisem "WHISTLEBLOWING – NEOTVÍRAT".
  • telefonicky na telefonní lince: 602 560 211.
Podněty po přijetí musí být řešeny do 7 kalendářních dnů, ostatní ve lhůtě do 30 kalendářních dnů.
Odpovězeno na podnět bude po dohodě s tím, kdo podnět podal, případně zajištěním odpovědi na zaslaný email.Ve vybraných případech je možné zjištěné informace zveřejnit.
 
Externí oznamovací systém Ministerstva spravedlnosti
Případné protiprávní jednání můžete oznámit také prostřednictvím externího oznamovacího systému zřízeného Ministerstvem spravedlnosti, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2.
Osoby zvažující podání oznámení o protiprávním jednání se před podáním vlastního oznámení mohou bezplatně a důvěrně obrátit písemně emailem: oznamovatel@msp.justice.cz či ústně na tel.: 221 997 840 s žádostí o konzultaci v této věci. Přímé podání lze učinit přes formulář Ministerstva spravedlnosti Chci podat oznámení – veřejnost – Oznamovatel (justice.cz)
 
Poučení o vědomě nepravdivém oznámení
Fyzické osobě, která podá vědomě nepravdivé oznámení, nenáleží ochrana před odvetnými opatřeními. Oznamovatel se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení, za což lze uložit pokutu do výše 50 000 Kč.
top